קודש הקודשים: מהם ההבדלים בין ארונות קודש מסורתיים למודרניים?

המקום הקדוש ביותר בבית הכנסת המשמש כמקור העוצמה הרוחני של המתפללים, הוא ארון קודש או כפי שמכנים אותו בבתי כנסת ספרדיים – ההיכל. ארון הקודש קבוע בקיר שפונה לכיוון ירושלים, ועיני המתפללים נשואות לעברו לאורך כל התפילה. בארון הקודש נמצאים ספרי התורה והוא לרוב סגור, אך ישנן תפילות בהן נהוג לפתוח את הארון. כך למשל בתפילת נעילה ביום כיפור הארון נותר פתוח במשך כל חזרת הש"ץ, דבר המסמל את האמונה ששערי הרקיע פתוחים לקבלת התפילות בשעת נעילה, כלשון הפיוט במחזור "פתח לנו שער בעת נעילת שער כי פנה היום"

בבתי הכנסת של העת העתיקה, מקום האחסון של חפצי הקודש וספרי התורה הייתה תיבה ניידת שלפי הסברה הוחזקה במבנה נפרד או בחדר סמוך לאולם התפילה. את התיבה היו מכניסים לאולם התפילה לפני הקריאה בתורה, ומיד לאחר התפילה החזירו את התיבה למקומה. הפיכתו של ארון הקודש או ההיכל למקום אחסון קבוע של ספרי התורה החל בגולה במאה השלישית ובארץ ישראל במאה הרביעית.

כיום ישנם שני סגנונות של בניית ארונות קודש לבית כנסת – ארונות קודש מסורתיים וארונות קודש מודרניים. המבנה האדריכלי של ארון הקודש המסורתי מושפע מהסגנון שהיה מקובל בתקופת בנייתו ומקביעות ההלכה והוא בנוי משילוב של עץ מסיבי ושל לוחות תעשייתיים מצופים בפורניר. הוא עשיר יותר בעיטורים לעומת ארון הקודש המודרני שמאופיין בקו עיצובי נקי. הארון המסורתי כולל גילוף ידני, ריקועי נחושת ומתכת, שיבוצי זכוכית צבעונית, עיטורים של פסוקים מהתורה ומוקף בעמודי שלמה מרשימים.

בניגוד לארון המסורתי, ארון הקודש המודרני כשמו כן הוא – שואב השראה מריהוט מודרני הנפוץ בימינו. הארון לרוב מאופיין במינימליזם. יש בו קווים נקיים וצבעים בהירים, והעיטורים השונים כמו פסוקים מהתורה מופיעים בו בצמצום.

ההחלטה באיזה סגנון של ארון קודש לבחור תלויה בדרישה של קהל המתפללים. בין אתם בוחרים בארון קודש מסורתי ובין אם בארון קודש מודרני או בשילוב ביניהם.

אנחנו בלביא מקפידים על בניית ארון קודש איכותי המוגן מפני נזקי הטבע, כשבדפנות כל ארון ישנה אפשרות לשים שכבת פח חוצצת שמטרתה להגן מפני פריצה, הצפות, שריפות ופגיעות חיצוניות. בנוסף, הארונות של לביא  כוללים את האפשרות לשים אמצעי בטיחות מתקדמים כמו משקוף פלדה ומנעול בטיחות ייחודי שפותח בלביא שמטרתם להגן על תכולתו היקרה של הארון. תמצאו אצלנו ארונות קודש מיוחדים המותאמים גם לגודל בית הכנסת – ארונות קודש גדולים לצד ארונות קודש קטנים. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ואנו נשמח לבנות עבורכם את ארון הקודש המתאים לכם ביותר.

קודש קודשים

פוסטים נוספים

שחזור בית הכנסת פורסט היל על ידי רהיטי לביא

שחזור בית הכנסת פורסט היל

לראשונה בהיסטוריה, לביא שחזרה בית כנסת שנחרב בשואה. לאחרונה, סיימנו בלביא פרויקט גדול ומרגש במיוחד. 77 שנים לאחר שבית הכנסת של קהילת יאזלו בפולין נחרב ע"י

קרא עוד »
מערכת ישיבה קלאסית

מערכת ישיבה קלאסית

מחלקת מערכות הישיבה של לביא מציעה מגוון רחב של כסאות, מושבים וספסלי ישיבה מעוצבים וייחודיים.אנשי המקצוע והאמנים שלנו מביאים עמם שנים ארוכות של ניסיון והיכרות

קרא עוד »
0

השאירו פרטים ונחזור אליכם לקביעת פגישה חינם!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן