מחיצות בבית הכנסת – מהם ההבדלים בין המחיצות המסורתיות למחיצות המודרניות?

אחד מפריטי הריהוט הנפוצים בבתי הכנסת הן המחיצות המפרידות בין אזור התפילה של הגברים לאזור התפילה של הנשים – אילו מחיצות קיימות בשוק ואיך תדעו איזו מחיצה מתאימה לבית הכנסת שלכם?

אחד מפריטי הריהוט הנפוצים בבתי הכנסת הן המחיצות המפרידות בין אזור התפילה של הגברים לאזור התפילה של הנשים – אילו מחיצות קיימות בשוק ואיך תדעו איזו מחיצה מתאימה לבית הכנסת שלכם?

כל בית כנסת, בין אם הוא ממוקם בארץ או מעבר לים, כולל בתוכו אזור תפילה המיועד לגברים בלבד, ואזור תפילה המיועד לנשים בלבד הנקרא גם ״עזרת נשים״. מקור השם ״עזרת נשים״ נעוץ בימי בית המקדש, כשהכוונה הייתה להיכל ולעזרת ישראל- המקומות בהן נאסר על הנשים להיכנס פנימה. המטרה של ההפרדה הזו היא לשם צניעות ולמנוע עירוב של גברים ונשים בעת התפילה.

לפי החוקרים, בבית המקדש התקיימה ההפרדה רק בזמן מצוות שמחת בית השואבה שהונהגה במהלך הסוכות, ובימים אחרים לא הייתה הפרדה. העדויות הראשונות לעזרת נשים בבית כנסת ניתן למצוא בבית כנסת עתיק בגרמניה בוורמס שנבנה במאה ה-11 ובמאה ה-12 נוספה לו עזרת נשים. למעשה, עד המאה ה-19 נשים התפללו בבתי כנסת נפרדים משלהן. הנשים באירופה לא ידעו את השפה העברית ולכן לא יכלו לקרוא, והתפילה נוהלה בשפה היידיש המדוברת. בעת העת החדשה, בעקבות צמיחת ההשכלה של הנשים, הוחלט לצרף את הנשים לבית הכנסת של הגברים תוך הפרדה מוחלטת.

ההפרדה נעשית בשתי שיטות – ישנם בתי כנסת בה עזרת הנשים ממוקמת בקומה העליונה של בית הכנסת מעל עזרת הגברים, ואילו בבתי כנסת אחרים, עזרת הנשים היא באותה קומה עם עזרת הגברים אשר מופרדת בעזרת מחיצות.

המחיצה המסורתיתהמחיצה המסורתית בבתי הכנסת מיועדת בראש ובראשונה ליצור הפרדה בין נשים וגברים. יחד עם זאת, עליה ליצור גישה נוחה ומכובדת לנשים ואף להוות פריט אמנותי ולא ליצור תחושה של קיר זר ומנוכר בבית הכנסת. המחיצה המסורתית לרוב מעוצבת כגדר עץ המקושטת בגילופי עץ, מעוצבת ומגולפת במראה מהודר ויוקרתי. לרוב במחיצה המסורתית קיימים בחלקה העליון מעין אשנבים קטנים שמחופים בוילון תואם, והמאפשרים לנשים להציץ מבעד לאשנב ולהרגיש חלק מן התפילה. המחציבות הדוקאטיביות המסורתיות יכולות להיות מחיצות קבועות ויציבות שמורכבות מלוחות עץ קבועים, או כמחיצות ניידות.ישנן מחיצות על גלגלים ומחיצות מתקפלות המאפשרות להעביר אותן ממקום למקום, ובכך להתאים כל מחיצה לגודל ולחלל של בית הכנסת.
המחיצה המודרניתהמחיצה המודרנית בבית הכנסת, בדומה למחיצה המסורתית, מיועדת גם היא להפריד בין אזורי התפילה של הנשים לגברים. אלא שהמחיצה המודרנית כשמה כן היא, מעוצבת בקו מודרני, נקי ועכשווי ללא גילופי עץ מסולסלים. בנוסף לקו העיצובי הייחודי שלה, היא מאפשרת לנשים להיות חלק בלתי נפרד מתפילת הגברים ולצפות בנעשה בבית הכנסת, זאת על ידי שימוש במחיצת חלון אותה ניתן לגלול ובין אם על ידי שילוב של זכוכית שקופה. המחיצה המודרנית לרוב מקושטת בחומרים שונים כמו זכוכית ומתכת. גם את המחיצה המודרנית ניתן לרכוש או לשכור בשני מצבים: מחיצה מודרנית סטטית וקבועה המקובעת לרצפת בית הכנסת, או כמחיצה ניידת שניתן לשנע ולקפל בהתאם לצרכי הקהילה בבית הכנסת.

אנו בלביא נשמח לעצב ולבנות עבור בית הכנסת שלכם מחיצות מסורתיות ומודרניות, קבועות או ניידות, זאת בהתאם לאופי הקהילה המזמינה את המחיצות ולאורח החיים שלה. אנו משתמשים בחומרים האיכותיים ביותר ועובדים עם צוות אמין, מיומן ובעל ניסיון רב.

לפרטים נוספים על המחיצות של לביא>> http://bit.ly/2xAeY6x

מחיצות בבית כנסת

פוסטים נוספים

שחזור בית הכנסת פורסט היל על ידי רהיטי לביא

שחזור בית הכנסת פורסט היל

לראשונה בהיסטוריה, לביא שחזרה בית כנסת שנחרב בשואה. לאחרונה, סיימנו בלביא פרויקט גדול ומרגש במיוחד. 77 שנים לאחר שבית הכנסת של קהילת יאזלו בפולין נחרב ע"י

קרא עוד »
מערכת ישיבה קלאסית

מערכת ישיבה קלאסית

מחלקת מערכות הישיבה של לביא מציעה מגוון רחב של כסאות, מושבים וספסלי ישיבה מעוצבים וייחודיים.אנשי המקצוע והאמנים שלנו מביאים עמם שנים ארוכות של ניסיון והיכרות

קרא עוד »
0

השאירו פרטים ונחזור אליכם לקביעת פגישה חינם!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן